Hepato Pankreato Biliyer Cerrah Prof. Dr. Mustafa Keremin web sitesine hoş geldiniz!

Telefon

+90 530 819 14 96
+994 51 657 91 53

Pazartesi - Cuma

9:00 - 16:00

E-posta

info@drmustafakerem.com

Karaciğer kanserleri

Awesome Image

Karaciğer kanserleri

Son günlerde görülme sıklığı giderek artan kanser türlerinden biride karaciğer kanserleridir. Öyle ki 1980 den bu yana Amerika birleşik devletlerinde görülme sıklığının 3 kat arttığı rapor edilmiştir. Özellikle Türkiye, Azerbeycan, Türki Cumhuriyetler, Gürcistan ve İran gibi devletlerde problem olmaya devam etmektedir. Ayrıca dünyada her yıl 700,000’den fazla insana karaciğer kanseri tanısı konmaktadır.


Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Halsizlik, bitkinlik, sarılık (deri renginin sararması), ağrı, deride kolaylıkla olan bere oluşumu veya kanama, kilo kaybı ve karında şişlik bulgular olabilir.

Karaciğer kanseri nasıl önlenir?

Karaciğer kanseri oluşmadan önlemek son derece önemlidir. Sıklıkla karaciğer kanseri zemininde enflamasyon ve siroz olarak bilinen karaciğer değişikleri yer alır. Karaciğere zararlı ilaç ve maddeler, enfeksiyonlar (hepatit B ve C) ve aşırı kilo (obezite) dan kaçınma karaciğer kanserini önlemede çok önemlidir. Hepatit B için aşıların zamanında yapılması gereklidir. Hepatit C bulaşmış hastaların tedavi edilmesi, diyet ile sağlıklı düzeylerde kalmak ve düzenli egzersiz yapmak karaciğer kanserinin önlenmesinde çok önemli katkılar sağlar.

Karaciğer kanseri nasıl tanı konur?

Erken evrede tanı konulan hastaların sonuçları daha iyidir. Çeşitli görüntüleme yöntemleri (Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans görüntüleme), rutin fizik muayene ve kan analizleri gibi yöntemlerle karaciğer kanser varlığı araştırılır. Karaciğer kanseri oluşmadan bazı testler kullanılarak hastalığı mümkün olan en erken dönemde yakalamak mümkündür.

Karaciğer yağlanması ve karaciğer kanser ilişkisi nedir?

Çok spesifik karaciğer yağlanması (ilerleyici alkol bağımsız yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), alkol bağımsız karaciğer yağlanması (NASH) olanlar bireylerde hayatın ileri aşamalarında karaciğer kanseri gelişebilir. Ancak her karaciğer yağlanması durumu ileride karaciğer kanserine dönüşecektir anlamına gelmemektedir. Bu hastalıklar kanser olarak Kabul edilmezler.

Biliyer Siroz karaciğer kanserine dönüşür mü?

Evet. Primer biliyer siroz, karaciğer içerisinde bulunan safra yolları ve safra ağacını uzun sureli harap etmesi nedeniyle karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Primer biliyer sirozu olan hastaların karaciğer hastalıkları uzmanı (hepatolog) tarafından takip edilmesinde fayda vardır.

Karaciğer kanserinin tedavisi diğer kanserler gibi midir?

Cevap: Genel olarak bütün kanser tedavilerinde uygulanan temel tedaviler karaciğer kanseri içinde geçerlidir. Bunlar:

  • Hastalığın lokal tedavisi: cerrahi (tümörün çıkarılması, karaciğer nakli), ışın tedavisi, tümörün yakılması (Radyofrekans veya mikrodalga ablasyon), dondurulması (kriyoablasyon), tümöre alkol enjeksiyonu veya karaciğer damarından uygulanan kemoteapi ilaçları ile tümörü besleyen atar damarın tıkanması işlemleri.
  • Hastalık karaciğer dışına yayıldığı durumlarda çeşitli kemotrapi ilaçları uygulanmaktadır.

Bitkisel (herbal) tedaviler karaciğer kanserinde önerilir mi?

Herbal tedaviler içerisinde binlerce içerik bulunduran bir terimdir. Ne yazık ki bazı firmalar tarafından üretilen ve marketlerde rahatça ulaşılabilen ürünler gün geçtikte artmaktadır. Önerim: bu tür ilaçların doktorların izni ve takibi olmaksızın kullanılmamasında fayda vardır


Kazandığım Ödüller

Emek vermeden bir şeye ulaşmayı düşünmek, hayalperestlikten başka bir şey değildir!

Awesome Image Awesome Image