Hepato Pankreato Biliyer Cerrah Prof. Dr. Mustafa Keremin web sitesine hoş geldiniz!

Telefon

+90 530 819 14 96
+994 51 657 91 53

Pazartesi - Cuma

9:00 - 16:00

E-posta

info@drmustafakerem.com

Kronik pankreatit

Kronik pankreatit

Kronik pankreatit, üst abdomende şiddetli ağrı ile ortaya çıkan pankreasın ciddi iltihaplanmasıdır. Yaygın olarak uzun süreli alkol tüketiminden kaynaklanır, ancak aynı zamanda pankreatik kanalının tıkanmasına neden olabilecek travma, psödokist, kistik fibroz, ilaçlar, kandaki yüksek kalsiyum seviyeleri veya kalıtsal veya doğuştan gelen bir durumdan da kaynaklanabilir. Ayrıca, pankreasa zarar veren çeşitli akut pancreatit atakları sonrasında da gelişebilir. Kronik pankreatit, acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi, yaşamı tehdit eden bir durumdur.

Awesome Image

Çok sayıda beyaz renkli kalsifikasyon gösteren üst batın BT taraması. Bunlar kronik pankreatitte ortaya çıkar.

Kronik pankreatit belirtileri

Kronik pankreatit olgularının çoğunluğu (yaklaşık yüzde 70) uzun süreli alkol kullanımından kaynaklanmaktadır. Kronik pancreatit erkeklerde kadınlardan daha sık görülür, genellikle 30 ile 40 yaşları arasında gelişir. Bu hastalıkla ilişkili semptomlar, en sık karın üst ani ağrı olan akut pankreatite görülenlere benzerdir. Ağrı, yattığında genellikle daha kötüdür, ancak otururken veya eğildiğinde daha az yoğun hissedebilir. Diğer belirtiler şunlardır:

  • Bulantı
  • Kusma
  • Ateş
  • Nabız artışı
  • Karından arkaya veya göğse yayılan ağrı
  • Karında hassasiyet
  • Şişlik
Awesome Image

Ciddi komplikasyonlar

Kronik pankreatit ile ilişkili yoğun ağrı, normalde ince bağırsağa salınan sindirim enzimlerinin pankreas içinde kalması ve bunun yerine pankreasa saldırmasıdır. Pankreatit ayrıca, pankreasın vücudun glikoz (şeker) seviyelerini düzenlemek için gerekli olan insülini serbest bırakma yeteneğini de etkiler. Dolayısıyla bu hastalık sonucunda kalıcı diyabet ortaya çıkabilir. Daha kötü bir senaryoda, pankreatik doku ölebilir ve enfekte olabilir (pankreatik nekroz veya apse).

Awesome Image

Kronik pankreatit tanısı

Doktorunuz, tıbbi hikayenize, belirtilerinize ve semptomlarınıza bağlı olarak kronik pankreatitten şüphelenebilir. Akut pankreatit tanısında kullanılan aynı testler ve prosedürler, kronik pankreatit teşhis etmek için kullanılır.

Kan testleri

Kanda sindirime yardımcı olan anormal pankreatik enzimler amilaz ve lipaz seviyeleri test edilebilir.

Karın ultrasonografisi

Bu görüntüleri üretmek için X-ışınlarından ziyade ses dalgaları kullanır. Görüntüler safra yolunda tıkanıklıklarının varlığını ortaya çıkarabilir. Bu işlem sırasında, bir ultrason probu karın üzerinden geçirilir ve görüntüler bilgisayar monitörüne gönderilir.

Awesome Image

Abdominal BT veya MRI

Karın BT taraması veya MRI, safra yolları içindeki tıkanıklıkları da tanımlayabilir. Her iki tarama da safra kanalı görüntülerinin bir bilgisayar monitöründe gösterildiği invaziv olmayan prosedürlerdir.

Awesome Image

Endoskopik Ultrason ERCP

Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi veya ERCP, safra kesesi, pankreas ve safra kanallarını incelemek için kullanılan özel bir Endoskopik tekniktir ve terapötik bir araç olmanın yararına sahiptir. ERCP 30 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve safra yollarının bozukluklarının teşhisi ve tedavisi için standart modalite olarak kabul edilmektedir. ERCP sırasında, hastalar önce hafif bir sedatif ile birlikte boğazı uyuşturmak için bir anestezi alırlar. Doktorunuz, küçük bir esnek endoskopu ağzınızın içinden mideye ve ince bağırsağa doğru minyatür bir TV kamerasından geçirecektir. Bir monitörde safra ve pankreas kanallarını gördüğünde, ERCP aracılığıyla ince bir ultrason probu geçirir. Endoskopik ultrason (EUS) safra ve pankreatik kanalların daha iyi görüntülenmesi için X ışınları yerine ultrason görüntüleri kullanır. Bu Endoscopic prosedür için özel hazırlıklar gereklidir.

Awesome Image

Manyetik Rezonans Kolanjiyopankreatografi (MRCP)

Girişim gerektirmeyen bu tanı yöntemi, safra kanallarının bilgisayar görüntülerini üretmek için MRI teknolojisini (mıknatıslar ve radyo dalgaları) kullanarak radyolojide gerçekleştirilir. Resimleri geliştirmek için karın cildinden önce kontrast boya enjekte edilir. Hastaların endoskopi hazırlığı yapmaları gerekmez ve sedasyona maruz kalmazlar. MRCP, özellikle başarısız olmuş ya da ERCP için iyi bir aday olmayan, Endoskopik bir prosedürden geçmek istemeyen hastalarda ve pankreatik kanal veya safra kanalı bozukluğu riski düşük olan bireylerde kullanılmaktadır. ERCP kolanoskopiyle tedavi seçeneklerine izin verirken, MRCP sadece bir tanı aracıdır.

Awesome Image

Kronik pankreatit tedavisi ile ilgili bilgiye erişmek için tıklayın!

Kazandığım Ödüller

Emek vermeden bir şeye ulaşmayı düşünmek, hayalperestlikten başka bir şey değildir!

Awesome Image Awesome Image