Hepato Pankreato Biliyer Cerrah Prof. Dr. Mustafa Keremin web sitesine hoş geldiniz!

Telefon

+90 530 819 14 96
+994 51 657 91 53

Pazartesi - Cuma

9:00 - 16:00

E-posta

info@drmustafakerem.com

Pankreas kistleri

Pankreas kistleri

Pankreas kistlerinin bir kısmı psödokist (yalancı kist) tanısı alır ve kanser riski taşımazlar. Bazı pankreas kistleri kanser içerebilirler veya kansere dönüşebilir. Doktorunuz, kanser hücrelerinin var olup olmadığını belirlemek için pankreatik kist sıvısının bir örneğini alabilir. Veya doktorunuz, kanseri belirten değişiklikler için bir kistin zaman içinde izlenmesini tavsiye edebilir.


Belirtiler

Genelde başka nedenlere bağlı yapılan kontroller sırasında tespit edilen pankreatik kistlerden dolayı şikayetleriniz olmayabilir. Pankreas kistlerinin belirtileri veya semptomları ortaya çıktığında, bunlar tipik olarak şunları içerir:

  • Sırtınıza yayılan devamlı karın ağrısı
  • Üst karnınızda hissedebileceğiniz bir kitle
  • Bulantı
  • Kusma
Awesome Image

Ne zaman doktora görünmek gerekir?

Nadiren kistler enfekte olabilir. Ateşiniz ve devam eden karın ağrınız varsa doktora görünmelisiniz Rüptüre bir psödokist tıbbi bir acil durum olabilir, ancak neyse ki nadirdir. Psödokist tarafından salınan sıvı yakındaki kan damarlarına zarar verebilir ve büyük kanamaya neden olabilir. Rüptüre bir psödokist de karın boşluğuna (peritonit) enfeksiyona neden olabilir. Aşağıdakiler dahil iç kanama ve şok belirtileri veya belirtileri varsa, acil tıbbi tedaviye başvurun:

  • Bayılma
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Azaltılmış bilinç
  • Zayıf ve hızlı kalp atışı
  • Kan kusması
Awesome Image

Nedenler

Çoğu pankreatik kistin nedeni bilinmemektedir. Bazı kistler, pankreas ve diğer organları etkileyebilen genetik bir bozukluk olan von Hippel-Lindau hastalığı gibi nadir hastalıklar ile ilişkilidir. Psödokistler genellikle sindirim enzimlerinin erken aktifleştiği ve pankreası (pankreatit) tahriş ettiği ağrılı bir durumun izini sürerler. Psödokistler ayrıca bir araba kazası gibi karnın yaralanmasından da kaynaklanabilir. Risk faktörleri - Ağır alkol kullanımı ve safra taşları pankreatitis için risk faktörüdür ve pankreatit psödokist için bir risk faktörüdür. Karın yaralanması da psödokistler için bir risk faktörüdür.

Pankreas kistleri önlenebilir mi?

Psödokistlerden korunmanın en iyi yolu, genellikle safra taşı veya ağır alkol kullanımının neden olduğu pancreatitten kaçınmaktır. Eğer safra taşları pankreatiti tetikliyorsa, safra kesesini çıkarmanız gerekebilir. Pankreatit alkol kullanımından kaynaklanıyorsa, içme içmek riskinizi azaltabilir.

Kazandığım Ödüller

Emek vermeden bir şeye ulaşmayı düşünmek, hayalperestlikten başka bir şey değildir!

Awesome Image Awesome Image