Hepato Pankreato Biliyer Cerrah Prof. Dr. Mustafa Keremin web sitesine hoş geldiniz!

Telefon

+90 530 819 14 96
+994 51 657 91 53

Pazartesi - Cuma

9:00 - 16:00

E-posta

info@drmustafakerem.com

Safra yolu darlığı

Safra yolu darlığı nedir?

Safra kanalı striktürü olarak da adlandırılan safra yolu darlıkları durumunda, safra kanalı daha küçük veya daha dar hale gelir. Safra kanalı karaciğerinden ince bağırsağa safra götüren kanaldır. Safra kanalının daralması durumunda safranın ince bağırsaklara akamaması nedeniyle yiyeceklerin sindirilmesini zorlaştırır. Safra, yağların sindirilmesinde yardımcı olan bir maddedir. Hafif safra darlığı olan hastalar herhangi bir semptom göstermeyebilir. Sarılık (cildin sararması), kaşıntı, açık renkte dışkılama ortaya çıkabilir.

Safra kanallarında kanserleri oluştuğu yere göre farklı tiplere ayırırlar:

Awesome Image

Safra yolu darlığı neden olan nedir?

  • Safra kanalına yapılan herhangi bir hasar (safra kesesi ameliyatı veya safra kanalında safra taşı varlığı). Günümüzde safra yolu daralmalarının en önemli nedeni safra kesesi cerrahisidir. Bu ameliyatlardan safra yolu striktürü görülme ihtimali % 0.2-0.4 arasındadır.
  • Safra kanalı kanserleri (ayrıntılı bilgi için bakınız)
  • Pankreatit (pankreas iltihabı)
  • Pankreas kanseri (ayrıntılı bilgi için bakınız)

Safra yolu striktürünün belirtileri nelerdir?

  • Karın sağ üst tarafında ağrı
  • Soğuk algınlığı ve ateş
  • Sarılık
  • Kaşıntı
  • Mide Nauseası ya da kusma
  • Gri renkli veya soluk renkli dışkı
Awesome Image

Tanı

Öykü: Hastanın safra kesesi ameliyatı öyküsünün olması biliyer darlığın nedenin geçirilen cerrahiye bağlı olduğunu düşündürür. Ameliyat bölgesine yerleştirilen drenden safra gelmesi safra yolları ile ilgili problemin olduğu gösterir. Kilo kaybı ve sarılık varsa daha çok kanser ilişkili darlık vardır.

Kan analizi: Kanda safranın içinde bulunan bazı maddelerin yüksek olması safra yollarında daralmayı işaret edebilir.

Abdominal US: Safra yollarında problemleri göstermede ilk kullanılan Abdominal US: Safra yollarında problemleri göstermede ilk kullanılan radyolojik yöntemdir.

Magnetik Görüntüleme Kolanjiyopankreatikografi (MRCP): Safra yolları darlıklarının ayrıntılı incelemesi açısından önemli bir tanı aracıdır.

Tedavi

Safra yolu yaralanmalarının tedavisi girişimsel radyoloji, girişimsel gastroenetreroloji ve cerrahi bölümlerinin işbirliği ile birlikte yapılır. Darlığın yeri, nedeni ve derecesine göre stentleme ve cerrahi işlemler tercih edilir. Her bir hasta için özel karar vermek gerekir.

Cerrahınız yapılacak ameliyatın çeşitliliği ile size bilgi verecektir.

Kazandığım Ödüller

Emek vermeden bir şeye ulaşmayı düşünmek, hayalperestlikten başka bir şey değildir!

Awesome Image Awesome Image