Hepato Pankreato Biliyer Cerrah Prof. Dr. Mustafa Keremin web sitesine hoş geldiniz!

Telefon

+90 535 766 86 79

Pazartesi - Cuma

9:00 - 16:00

E-posta

info@drmustafakerem.com

Kronik pankreatit tedavisi

Awesome Image

Kronik pankreatit tedavisi

Kronik pankreatitli hastalar, hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, hastanede birkaç gün ile birkaç hafta geçirirler. Hastalar gerektiğinde antibiyotik, intravenöz sıvı, ağrı kesiciler ve diğer ilaçları alabilirler. Pankreasın iyileşmesi sürecinde boyunca katı yemek veya yağlı yemek tüketmezler. Kronik pankreatitli hastalar genellikle pankreaslarında daha fazla hasara sahiptir ve daha uzun süre daha fazla tedavi gerektirir. Pankreasın endokrin fonksiyonlarını bozarak diyabete ve bazen sindirim fonksiyonlarının bozulması sonucunda yağlı dışkılamaya neden olabileceğinden insülin ve enzim destekleri yapılabilir.


ERCP

Kronik pankreatitisin nedeni eğer, safra veya pankreas kanalının daralması veya tıkanması veya psödokist olarak tanımlanması durumunda, Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi veya ERCP ile ileri terapötik endoskopi ile tedavi edilebilir. Bu işlemler kanalın genişletilmesi, kanalın açık kalması için bir stentin (içi boş bir tüp) yerleştirilmesi, bir safra kanalı darlığını tedavi etmek için bir sfinkterotomi ve stent yerleştirilmesi, kistin boşaltılması veya çıkarılmasını içerir. Tekrarlayan bir atak için önleyici tedbirler de hastalar için tavsiye edilir. Sigara ve alkollü içeceklerden ve fazla yağlı bir diyet yemekten kaçınmayı içerir.

Awesome Image

Cerrahi

Kronik pankreatit, striktür ve kistleri olan hastalarda Endoskopik işlemler başarılı olmaz ise açık ve laparoskopik / minimal invaziv cerrahi yöntemler ile bunlar giderilmeye çalışılır.

Awesome Image

Kronik pankreatit ile ilgili bilgi almak için tıklayın!

Kazandığım Ödüller

Emek vermeden bir şeye ulaşmayı düşünmek, hayalperestlikten başka bir şey değildir!

Awesome Image Awesome Image