Hepato Pankreato Biliyer Cerrah Prof. Dr. Mustafa Keremin web sitesine hoş geldiniz!

Telefon

+90 530 819 14 96
+994 51 657 91 53

Pazartesi - Cuma

9:00 - 16:00

E-posta

info@drmustafakerem.com

Laparoskopik pankreas cerrahisi

Awesome Image

Laparoskopik pankreas cerrahisi nedir?

Laparoskopik pankreas cerrahisi, aday hastaların standart bir açık operasyonla ilişkili bazı standart riskleri ve rahatsızlıkları en aza indirmelerini sağlar. Laparoskopik cerrahi tipik olarak 3 veya 4 yarım cm veya bir adet 1 cm kesi kullanılarak yapılır, hastaları büyük bir kesi yapılmasından korumuş olur.

Özel tasarlanmış cerrahi aletler, yakınlardaki kan damarları kontrol edildikten sonra bir tümörün açılması veya tüm bez bölümünün çıkarılması için kullanılır. Pankreasın derin ve merkezi konumu, "ıslak sünger" dokusuyla nedeniyle cerrahlar için her zaman korkulan ve saygı duyulan eşsiz bir organ olarak kabul edilmesine neden olmuştur.

Pankreas cerrahisinin karmaşıklığına ek olarak, pankreasın bir kapsülü ya da kapsülü yoktur ve bu nedenle küçük bir kaba işleme ile bile kanama ya da sızıntıya eğilimlidir. Bu nedenlerden dolayı, pankreas cerrahisinin pankreas için standart doku işleme tekniklerini bilen bir uzman tarafından yapılmasını önerilir.


Laparoskopik pankreas cerrahisinin avantajları nelerdir?

  • Daha az ağrı
  • Daha kısa hastanede yatış
  • Düşük kan transfüzyonu oranları
  • Aktiviteye ve işe daha hızlı dönüş
  • Dalağın korunma olasılığı artar
  • Daha düşük yara enfeksiyonları ve diğer komplikasyon oranları
  • Sonraki herni gelişiminin daha düşük oranları
  • Daha az yara izi
Awesome Image

Laparoskopik pankreas cerrahisi adayı kimdir?

Laparoskopik cerrahi pankreas kuyruğuna yerleşen tümörler için idealdir. Laparoskopik rezeksiyon yapılacak aday hastalar CT taraması görüntülerini inceleyen cerrahlar tarafından belirlenir. Tipik olarak, ameliyattan 1-2 ay önce tekrar CT taraması gerekir. Açık bir ameliyatın gerekli olduğu pankreasın herhangi bir parçasının daha büyük tümörleri, büyük karın kesisi yapılmadan önce kanser yayılımını araştırmak için laparoskopik olarak ameliyata başlanır. Eğer tümör diğer organlara yayılmış ise açık ameliyata dönülmez ve ameliyat sonlandırılır. Böylece hasta kemoterapi alacaksa erkenden planlama yapılabilir.

Kazandığım Ödüller

Emek vermeden bir şeye ulaşmayı düşünmek, hayalperestlikten başka bir şey değildir!

Awesome Image Awesome Image