Hepato Pankreato Biliyer Cerrah Prof. Dr. Mustafa Keremin web sitesine hoş geldiniz!

Telefon

+90 530 819 14 96
+994 51 657 91 53

Pazartesi - Cuma

9:00 - 16:00

E-posta

info@drmustafakerem.com

Laparoskopi nedir?

Awesome Image

Laparoskopi nedir?

Laparoskopi beklediğinizden daha küçük cerrahi kesiler kullanan bir ameliyat türüdür. Bu süreç adını laparoskoptan alır, küçük bir video kamera ve sonunda ışık veren ince bir araçla yapılır. Cerrah küçük bir kesi ile karnınıza bu system ile girdiğinde bir video monitörüne bakabilir ve neler olduğunu görebilir. Geleneksel cerrahide daha büyük kesilerek uygulanmak zorunludur. Özel enstrümanlar sayesinde, cerrahınızın da vücudunuzu daha fazla açması gerekmeyecektir. Dolayısıyla laparoskopi daha az kesme anlamına gelir.

"Minimal invaziv" cerrahi hakkında her hangi bir şey duydunuz mu? Laparoskopi bir çeşit Minimal İnvaziv cerrahidir. Laparoskopi önce safra kesesi ameliyatı ve jinekoloji operasyonları için kullanıldı. Sonra bağırsak, karaciğer ve diğer organlar için kullanılmaya başlandı. Son zamanlarda pankreas, safra yolu ve karaciğer cerrahları tarafından laparoskopik girişimler uygulandığı görülmektedir.


Nasıl Yapılır?

Bu sistem ortaya çıkmadan önce, hastanın karnı cerrahi işlem için 6-15 santim uzunluğunda bir kesi yapmak zorunluluğu vardı. Bu uzunluk cerrahların ne yaptıklarını görmeleri ve ne yapmaları gerektiğine ulaşmaları açısından büyük veya küçük olabiliyordu.

Laparoskopik cerrahide birkaç küçük kesi yapılır. Genellikle, her biri yarım santim uzunluğundadır (Bu yüzden bazen anahtar deliği ameliyatı olarak adlandırılır). Her açıklıktan bir tüp (trokar) girilir. Kamera ve özel cerrahi aletler bunlardan geçirilerek ameliyat yapılır.

Awesome Image

Laparoskopik Cerrahinin Faydaları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi geleneksel yönteme kıyasla çeşitli avantajlara sahiptir.

Çünkü daha az kesi gerektirir:

  • Daha küçük yaralarınız olacak
  • Hastaneden daha çabuk çıkıyorsunuz
  • Yara izleri iyileşirken daha az ağrı hissedersiniz ve daha hızlı iyileşirler
  • Normal aktivitelerinize geri dönersiniz
  • Daha az iç yara izi olabilir
Awesome Image

Kazandığım Ödüller

Emek vermeden bir şeye ulaşmayı düşünmek, hayalperestlikten başka bir şey değildir!

Awesome Image Awesome Image