Hepato Pankreato Biliyer Cerrah Prof. Dr. Mustafa Keremin web sitesine hoş geldiniz!

Telefon

+90 530 819 14 96
+994 51 657 91 53

Pazartesi - Cuma

9:00 - 16:00

E-posta

info@drmustafakerem.com

Potansiyel küratif cerrahi

Awesome Image

Potansiyel küratif cerrahi nedir?

Bilimsel çalışmalar, pankreatik kanserin sadece bir kısmının kaldırılmasının hastalara daha uzun süre yaşamalarına yardımcı olmadığını göstermiştir, bu yüzden potansiyel olarak tedavi edici cerrahi sadece cerrah tüm kanserin çıkarılabileceğini düşünürse yapılır.

Pankreas cerrahisi oldukça karmaşıktır ve hastalar için de çok zor olabilir. Komplikasyonlara neden olabilir ve iyileşmesi haftalar, hatta aylarca sürebilir.

Bu tür bir ameliyatı yapmayı düşünüyorsanız, potansiyel faydaları ve riskleri dikkatle değerlendirmek önemlidir.

Pankreatik kanserlerin %20’sinden daha azı, tanı konulduğu anda pankreasla sınırlı gibi görünmektedir. Bu hastaların bir kısmının cerrahi sırasında daha ileri aşamada olduğu görülür. Ve bu aşamada sadece biyopsi alınıp bırakılabilecek durumlar olur.

Ameliyat sırasında kanserin beklediğinden daha ileri aşamada olduğunu görebilir. Böyle bir durumda ameliyat durdurulabilir veya şikayetleri hafifletmek veya önlemek amacıyla daha farklı bir ameliyatla devam edebilir. Bunun nedeni, planlanan ameliyatın kanseri iyileştirmek için pek mümkün olmaması ve büyük yan etkilere yol açma kapasitesinin olmasıdır. Böyle durumlarda radikal ameliyatı yapmaya çalışmak, tedavileri geciktirebilen iyileşme süresini de uzatır.

Cerrahi ekzokrin pankreatik kanseri (bütün pankreas kanserlerinin %90’nı oluşturur) tedavi etmek için tek gerçekçi fırsat sunar, ancak her zaman gerçek bir tedaviye yol açmaz. Gözle görülür tüm kanser çıkarılsa bile, çoğu zaman bazı kanser hücreleri vücudun diğer bölümlerine yayılmışlardır. Bu hücreler zamanla yeni tümörlere dönüşebilir, bu da tedavi edilmesi çok zor olabilir.

Pankreatik nöroendokrin tümörlerde (NET) ameliyat için uzun dönem başarı oranları genellikle daha iyidir. Cerrahi bu hasta grubunda daha çok işe yarar.

Küratif cerrahi esas olarak pankreasın baş kısmına yerleşen kanserleri tedavi etmek için yapılır. Bu kanserler safra kanalına yakın oldukları için, genellikle sarılıklara neden olur ve erken tanıya neden olur. Pankreasın gövde ve kuyruk tümörlerinde cerrahi şans daha azdır.

Kazandığım Ödüller

Emek vermeden bir şeye ulaşmayı düşünmek, hayalperestlikten başka bir şey değildir!

Awesome Image Awesome Image